Czy pod Poznaniem będzie spalarnia?
Admin   
czwartek, 03 września 2009
Artykuł z Gazety Wyborczej (02.09.2022) relacjonujący pierwsze konsultacje w sprawie spalarni.

Merytoryczne pytania, ale też wyssane z palca zarzuty i sporo emocji - tak wyglądało pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie lokalizacji spalarni odpadów.

Lech Mergler ze Stowarzyszenia "My Poznaniacy" przekazał konsultantom całą listę pytań. Nie był jedynym, który miał sporo wątpliwości - na pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie lokalizacji spalarni przyszło ok. 100 osób. Większość z nich świetnie się przygotowała: opierali się na badaniach, znali temperatury spalania, koszta inwestycji. Wśród obecnych znaleźli się mieszkańcy gminy Czerwonak, którzy nie kryli oburzenia w związku z tym, że spalarnia ma powstać właśnie w ich sąsiedztwie - proponowane lokalizacje to Elektrociepłownia Karolin i Centralna Oczyszczalnia Ścieków. To oni wyjątkowo emocjonalnie zareagowali na wypowiedź doktorantki Uniwersytetu Ekonomicznego Marta Mancewicz, która przyznała, że jest zwolenniczką inwestycji i po niedawnej wizycie w tego typu obiekcie w Holandii, stwierdziła, że mogłaby nawet zamieszkać w sąsiedztwie. - Proszę się przeprowadzić do Koziegłów! - krzyczeli. Artur Jałcz z Koziegłów pytał: Kto mnie zapewni, że te filtry będą zawsze dobrze działać? W COŚ też miały, a wszyscy czujemy jak śmierdzi.

Emocji nie kryli również poznaniacy: - Czy ktoś nam może obiecać, że to nie będzie tak jak z Aquanetem, w przypadku którego inwestycje oznaczały koszmarny wzrost cen? - pytali. Dyskusja z ekspertami z firmy Południe II oraz profesorem Januszem Mikułą z Politechniki Krakowskiej oraz dr Tadeuszem Pająkiem z Akdemii Górniczo-Hutniczej miała te obawy rozwiać. Czy się udało? Mikuła już w czasie debaty mówił: - Zdecydowanych przeciwników nigdy się nie przekona. Nie ma co kopii kruszyć, ale wszyscy powinniśmy rozmawiać.

A trzeba przyznać, że przeciwnicy spalarni do rozmów byli nad wyraz skorzy i w czasie konsultacji będą mieli do tego jeszcze nie jedną okazję. W czwartek odbędzie się spotkanie ekspertów z organizacjami pozarządowymi, planowane są także kolejne rozmowy z mieszkańcami i wyjazdy do spalarni w Niemczech i Austrii. 15 września punkt konsultacyjny uruchomiony zostanie również w gminie Czerwonak. 

Justyna Suchecka

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań (02.09.2022)

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: sobota, 23 stycznia 2010 11:06