Spalarnia prawie na pewno w Koziegłowach
Koanna Leśniewska   
niedziela, 21 lutego 2010
Żródło:  http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,7583347,Spalarnia_prawie_na_pewno_w_Kozieglowach.html

Joanna Leśniewska

2010-02-20, ostatnia aktualizacja 2023-02-19 21:17

m4089860.gif

Gdzie powstanie spalarnia? Niemal pewne jest to, że instalacja stanie w Koziegłowach. Mimo sprzeciwu mieszkańców Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgodziła się na tę lokalizację.


Fot. Tomasz Kaminski / AG Fot. Tomasz Kaminski / AG
Jedna z rozważanych lokalizacji spalarni to elektrociepłownia Karolin
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska postanowiła: spalarnia może stanąć w Koziegłowach na terenie Elektrociepłowni Karolin. Dla władz Poznania - inwestora stawiającego spalarnię, ta decyzja jest wiążąca.

- Dlaczego właśnie Karolin? Bo to najbardziej efektywna i najkorzystniejsza z proponowanych lokalizacji - twierdzi Jolanta Ratajczak, dyrektor RDOŚ. Zdaniem Ratajczak na terenie elektrociepłowni możliwy będzie największy odzysk energii. - Braliśmy pod uwagę sześć proponowanych lokalizacji. Przy wydawaniu uzgodnienia staraliśmy się również uwzględnić uwagi mieszkańców. Dlatego w uzgodnieniu określiliśmy 49 warunków, które władze miasta muszą spełnić - dodaje Ratajczak. Warunki dyrekcji dotyczą m.in. konieczności wykonywania monitoringu powietrza, jednym z punktów jest również oddanie do użytkowania sieci dróg dojazdowych do spalarni.

Czy można już powiedzieć, że spalarnia na pewno powstanie na terenie EC Karolin? - Pozostaje jedynie wydanie decyzji środowiskowej, wtedy ta lokalizacja będzie pewna. Ale od wybrania miejsca do realizacji inwestycji jest jeszcze długa droga - tłumaczy wiceprezydent Mirosław Kruszyński. Ostateczną decyzję ma wydać wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta.

Dyskusja na temat, gdzie powinna stanąć spalarnia odpadów, trwa od kilku miesięcy. Elektrociepłownia Karolin była najbardziej pewną lokalizacją. W grę wchodziły jednak i inne miejsca. Władze miasta rozważały budowę instalacji na Szczepankowie. Jednak tam miasto musiałoby zbudować spalarnię od podstaw, a w elektrociepłowni Karolin może wykorzystać już istniejącą infrastrukturę elektrociepłowni. Mieszkańcy Koziegłów jako alternatywę proponowali elektrociepłownię Garbary. - Jest tam dogodny dojazd i nie ma uciążliwego jak w gminie Czerwonak przemysłu - argumentowali. Bożena Przewoźna, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej tłumaczyła jednak, że elektrociepłownia Garbary leży na obszarze cennym kulturowo, objętym ochroną zabytków. - Poza tym budowa instalacji byłaby sprzeczna z projektem planu miejscowego. Spalarnia nie może tam powstać - tłumaczyła. W dyskusję o spalarni włączył się nawet Tomasz Łęcki, burmistrz Murowanej Gośliny. Proponował na lokalizację instalacji swoją gminę.

Wójt gminy Czerwonak Mariusz Poznański był zaskoczony postanowieniem regionalnej dyrekcji. - Nie widziałem jeszcze dokumentu, sądziłem, że ciągle trwają konsultacje społeczne - mówił zdziwiony. - Jestem jednak pewien, że mieszkańcy i Stowarzyszenie Ekologiczna Gmina będą się odwoływać od decyzji środowiskowej. Droga do uruchomienia spalarni jest jeszcze daleka, a my nie zamierzamy się poddawać - podkreśla wójt.

Mieszkańcy mogą jeszcze składać uwagi i wnioski, mają również możliwość odwołania się od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar