Odejście Macieja Zawiei
Lech Mergler   
niedziela, 16 sierpnia 2009

Maciej Zawieja (drugi od prawej) podczas spotkania z mieszkańcami Górczyna
W piątek, 14 sierpnia br., poznański radny Platformy Obywatelskiej Maciej Zawieja został pochowany na cmentarzu górczyńskim. Spoczął w grobie, do którego tydzień wcześniej złożono ciała jego tragicznie zmarłej żony i półrocznego syna. Samochód Zawiejów zderzył się czołowo z autobusem podczas podróży na wakacje w okolicach Koszalina. Żona i syn zginęli na miejscu, Maciej umarł w szpitalu w zeszły poniedziałek po dwóch operacjach. Miał 29 lat. Trudno o coś straszniejszego...

 

 

 

 

Macieja odprowadzały tłumy ludzi, bo masę ludzi, zwłaszcza młodych, rówieśników, skupiał wokół siebie. Miał w sobie tyle energii i zapału, że był w stanie hurtowo obdzielać nim wszystkich dookoła. Jego aktywność dotyczyła różnych dziedzin, od sportu i klubu Lecha po gospodarkę przestrzenną.

Zetknęliśmy się bliżej ze sobą i podjęliśmy współpracę po tym, jak Maciej został wybrany do rady osiedla Górczyn, kilka miesięcy temu, a potem rada wybrała go na swojego przewodniczącego. Bardzo chciał pomagać ludziom i współpracować z nimi na tym najniższym szczeblu samorządu miejskiego. Ponieważ Stowarzyszenie nasze skupia wielu działaczy rad osiedli i w dużej części jego powstanie i działalność stanowi emanację potrzeb wielu osiedli w Poznaniu, Maciej chciał skorzystać z naszych doświadczeń. Pierwszą dramatyczną sprawą (i niestety ostatnią...), z którą przyszło nam się razem zmierzyć, był konflikt o dogęszczanie osiedla przy ul. Górczyńskiej przez dobudowanie, na podstawie wydanych przez magistrat warunków zabudowy, na wszystkich wolnych przestrzeniach między blokami - kolejnych wieżowców. Mieszkańcy nie chcieli się na to zgodzić i uważali, że zostali oszukani, bo nikt ich nie poinformował na czas. Maciej próbował mediować w trójkącie konfliktowym: władza miejska-inwestor-mieszkańcy.

Zamiast smutnego wspomnienia zamieszczamy krótkie fragmenty filmu z Maciejem w akcji w roli głównej - ze spotkania z mieszkańcami ul. Górczyńskiej z władzą (dyr. T. Jurga reprezentujący nieobecnego prezydenta Poznania) i inwestorami (kierownictwo firmy Agrobex), które prowadził i zorganizował i na które jako przewodniczący rady osiedla Górczyn nas zaprosił. Przypuszczamy,że może to być jeden z ostatnich zarejestrowanych obrazów Macieja w działaniu.

Już więcej, niestety, nie wstawi się za mieszkańcami....

 


Zdjęcia i realizacja: Maciej Machajski

 

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar

Poprawiony: wtorek, 27 lipca 2010 11:37