"Wózkiem przez Poznań - akcja w ramach programu „O czym szumią wiedźmy"

Data i godzina:
18.04.2023 - 26.05.2011 
Miejsce:
Poznań -
Kategoria:
Wydarzenia

WÓZKIEM PRZEZ POZNAŃ

Akcja w ramach programu „O czym szumią wiedźmy?”

http://wozkiemprzezpoznan.wordpress.com/

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

O co chodzi?

Nowe Sytuacje to seria wydarzeń, interwencji w przestrzeń publiczną skupionych wokół problematyki wykluczenia. Będą wstępem, pierwszym spotkaniem w tym roku z działaniami realizowanymi przez Fundacje Malta, którego kulminacją jest lipcowy festiwal teatralny.

To nieformalna kooperatywa, która zawiązała się na Wydziale Filologii Polskiej UAM, w okolicach gabinetu Pracowni Krytyki Feministycznej. Wspólnie odkrywa inny Poznań- miasto, którego nie znajdziemy łatwo w przewodnikach turystycznych ani w książkach historycznych.

Chce odsłonić wielkopolską wieloetniczność, wielojęzyczność i różnorodność klasową, tak, by Poznań ujawnił swoją niejednorodną, trudną historię. Szczególne zainteresowanie koncentruje się wokół usytuowania kobiet w przestrzeni miejskiej, ich uwikłaniu w złożoną sytuację społeczno-polityczną i kulturową. Realizuje i uprzestrzennia feministyczny nurt rekonstruowania i odkrywania historii kobiet. Pozostaje przy tym rewizjonistkami, świadomymi mechanizmów wykluczeń kobiet: nie tylko komunistek, sufrażystek, Żydówek i Niemek w przeszłości, ale także współczesnych matek z dziećmi, którym architektura Poznania utrudnia spacer po mieście z wózkiem.

Wózkiem przez Poznań

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy, z którymi spotykają się osoby poruszające się po przestrzeni miejskiej z dziecięcym wózkiem. Tak się składa, ze najczęściej są to kobiety: matki, babcie, siostry i opiekunki, chociaż każdy mężczyzna (ojciec, dziadek, brat, opiekun), który spacerował po Poznaniu z dzieckiem, na pewno zauważył, że istnieją dla wózków trasy nieprzejezdne, a ślepe uliczki wyrastają w miejscach niespodziewanych.

Szczególną przestrzenią jest centrum miasta – tutaj obok banków, urzędów i uczelni znajdują się parki, fontanny, zieleńce. Szlak życie publicznego, zawodowego, profesjonalnego przecina się ze ścieżkami prywatnymi, na przykład spacerem z dzieckiem. Nawet jeśli pomysł rekreacji w centrum wydaje się dziwny dla kogoś, kto mieszka na zielonych terenach podmiejskich, to przecież zdarzają się sytuacje, kiedy osoba z małym dzieckiem musi załatwić jakąś ważną sprawę w centrum, na poczcie czy w urzędzie.

 

Czy poznańskie centrum jest otwarte na rodziców i opiekunów małych dzieci?

Jakie szlaki w Poznaniu lepiej omijać z wózkiem, z których najwygodniej jest korzystać?

Gdzie znajdują się miejsca najprzyjemniejsze, oazy spokoju?

Gdzie wózkiem nie da się dotrzeć?

Dla osób, które chcą podzielić swoimi doświadczeniami zostaje otwarty blog, na którym zebrane będą  wszystkie wypowiedzi i komentarze na temat Poznania jako przestrzeni przyjaznej i nieprzyjaznej osobom z małymi dziećmi. Ważne jest wysłuchanie głosu tych osób, które, poruszając się w przestrzeni centrum z wózkiem dziecięcym, odczuły problemy związane z przypisanymi im społecznymi i kulturowymi rolami.

Adres bloga: http://wozkiemprzezpoznan.wordpress.com/.

Następnie wybrane zostaną najczęściej pojawiające się hasła, postulaty, opinie i prośby i zapisane na tablicach, które wbijemy na tydzień przed Dniem Matki – świętem osób, które na pewno doświadczyły trudności w poruszaniu się po mieście i na pewno mają swoje ulubione, przyjemne trasy spacerowe.

Akcja będzie happeningiem mającym na celu wyrażenie sprzeciwu wobec niedostosowanej odpowiednio do potrzeb osób z małymi dziećmi komunikacji miejskiej i infrastruktury publicznej. Będzie przeciwstawieniem się takiej architekturze przestrzeni, która wyklucza oraz  postulatem zmiany umożliwiającej zaistnienie centrum, będącego przyjaznym dla wszystkich, niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego.

Autorką bloku imprez O CZYM SZUMIĄ WIEDŹMY jest Lucyna Marzec

kontakt: 605 056 092

Projekt Wózkiem Przez Poznań koordynuje Weronika Zawadzka

kontakt: 724 486 126

Miejsce:
Poznań

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar