Filmowy PROJEKTOR MIEJSKI – inauguracja

Data i godzina:
29.10.2012 godz. 19.00
Miejsce:
Kolektyw 1A - Poznań
Kategoria:
Wydarzenia
PROJEKTOR MIEJSKI


Kolektyw 1A oraz Stowarzyszenie My-Poznaniacy zapraszają do udziału w nowym przedsięwzięciu - Projektorze Miejskim.
Będzie to cykl filmów dokumentalnych oscylujących wokół tematyki miejskiej - ruchów miejskich, kondycji miast i procesów w nich zachodzących.
Każde spotkanie będzie składało się z dwóch części: projekcji filmowej oraz dyskusji z zaproszonymi gośćmi.

Jako pierwszy zobaczymy film "After the Factory" i porozmawiamy z dwoma przedstawicielami Stowarzyszenia Topografie z Łodzi - Marta Madejską i Michałem Grudą oraz z poznańskim przedstawicielem - Kacprem Pobłockim.

Łódź i Detroit, chociaż oddalone o tysiące kilometrów, zmagają się z tym samym problemem: muszę wymyślić dla siebie nową formułę działania po upadku przemysłu, który napędzał ich rozwój z górą przez cały wiek. Organizacja Detroit Lives! zajmująca się ożywianiem przestrzeni swojego miasta zrealizowała przy pomocy Stowarzyszenia Topografie z Łodzi film dokumentalny opowiadający o zmaganiach obu ośrodków ze skutkami dezindustrializacji.

„After The Factory” zabierze widza w fascynującą podróż przez odkrywane na nowo tożsamości miast za pomocą analizy czynników ludzkich i ekonomicznych które je napędzają. Wywiady z urzędnikami miejskimi, urbanistami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi artystami i aktywistami pokażą z wielu różnych perspektyw proces przekształcania miast postindustrialnych. Widzowie po obu stronach oceanu zobaczą, jaki potencjał kryje się wśród murów tych zapomnianych miast, które muszą wymyślić się na nowo.

Michał Gruda - absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, pracuje w Muzeum Miasta Łodzi, społecznik, wielokrotnie współorganizował rozmaite wydarzenia odbywające się w przestrzeni miasta (gry miejskie, happeningi, akcje w stylu guerilla)
Od kilu lat wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Topografie, jest współsygnatariuszem porozumienia łódzkich organizacji pozarządowych, na rzecz ratowania łódzkich zabytków, o nazwie "Szacunek dla Łodzi", współzałożyciel Fundacji Normalne Miasto "Fenomen", od marca 2009 członek Koła Młodych Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Łodzi.

Marta Madejska - doktorantka Instytutu Kultury Współczesnej UŁ, koordynatorka ds. programowych łódzkiego Regionalnego Kongresu Kultury. Z pochodzenia i urodzenia warszawianka, wychowywana w pomorskim miasteczku Bytowie, zamieszkała, pracująca i działająca w Łodzi. Członkini Stowarzyszenia Topografie oraz Kongresu Ruchów Miejskich.

Kacper Pobłocki - antropolog, adiunkt na UAM w Poznaniu. Studiował w Wielkiej Brytanii, Holandii oraz USA; absolwent m.in. kierowanego przez Davida Harveya Center for Place, Culture and Politics w Nowym Jorku. Za doktorat o polskich miastach otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich, kurator debat na festiwalu Warszawa w Budowie IV, oraz współautor "Miejskiego anty-bezradnika przestrzennego".

wstęp wolny
Miejsce:
Kolektyw 1A
Ulica:
Św. Wojciecha 1a
Miasto:
Poznań
Kraj:

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar