Debata: Poznań – miasto czy obszar zurbanizowany?

Data i godzina:
23.02.2011 godz. 19.00 - godz. 22.00
Miejsce:
Teatr Ósmego Dnia - Poznań
Kategoria:
Wydarzenia
Współorganizowana przez Stowarzyszenie My-Poznaniacy oraz Teatr Ósmego Dnia debata dotycząca istoty miejskości Poznania oraz jej przyszłości.

W spotkaniu wezmą udział:

- dr Krzysztof Nawratek, naukowiec, międzynarodowy autorytet zajmujący się urban studies, autor książki "Miasto jako idea polityczna", publicysta 
- dr inż. Tadeusz Dziuba, były wojewoda były wojewoda wielkopolski i poseł sejmu kontraktowego, radny miasta Poznania, kandydat PiS na prezydenta Poznania, członek Stowarzyszenia My-Poznaniacy
- Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania od dwóch kadencji, jeden z liderów PO w Poznaniu, kandydat PO na prezydenta Poznania, przedsiębiorca. 

A całość poprowadzi Lech Mergler, jeden z liderów Stowarzyszenia My-Poznaniacy.

Czy Poznań jest dziś miastem, wspólnotą jego mieszkańców, czy też zbliżamy się raczej do pojęcia "obszar zurbanizowany", organizacyjno-ekonomicznej struktury, w której zamiast mówić o mieszkańcach, należałoby rozmawiać raczej o klientach i konsumentach zamieszkujących pewien teren?

W jakim kierunku możliwy jest dziś rozwój Poznania? Czy naszego miasta nie należy wymyślić na nowo? Z jednej strony potrzebujemy innowacji i kreatywności, otwartości i zmiany, z drugiej – chcemy pozostać sobą, czuć się bezpiecznie w Poznaniu „u siebie”, trwać, a nie przepaść. Z trzeciej – w Poznaniu są rozmaite konflikty interesów i potrzeb, jak je ułożyć? 

Intencją debaty jest spotkanie, może konfrontacja, różnych punktów widzenia na Poznań, w ramach oznaczonej tytułem problematyki. I zmierzenie się z nimi, w ramach szukania odpowiedzi na pytania o przyszłość Poznania wobec prognozy szeregu lat „chudych”. 
Podmiotami spotkania-konfrontacji są goście i ich różne perspektywy widzenia Poznania, w obrębie tytułowej problematyki. 
– Najpierw to spojrzenie z zewnątrz (gościa „ze świata”) oraz od wewnątrz – autochtonów.
– Dalej – punkt widzenia perspektywy akademickiego badania oraz praktyki miejskiej polityki, z całą jej złożonością i uwarunkowaniami. 
– Następnie – z jednej strony perspektywy utrwalonej demokracji i gospodarki rynkowej versus realia miasta w postkomunistycznej transformacji 
– Kolejne, również w wymiarze symbolicznym i duchowym – perspektywa mieszczańskiej Europy zachodniej i postchłopskiej (głównie) Europy śr.-wschodniej 
– I last but not least – punkty widzenia dwóch największych sił politycznych w Polsce (PO i PiS), ideowe, polityczne, na miasto i jego rozwój + perspektywa lewicowa (Nawratek) oraz europejska (My-Poznaniacy) 
– Obywatele-mieszkańcy, polityka, ideologia, ruchy miejskie, obywatelskie, partycypacja społeczna, post-polityka?

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!
Rezerwacja darmowych wejściówek pod nr tel. 61 855 20 86 lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Miejsce:
Teatr Ósmego Dnia
Ulica:
Ratajczaka 44 II piętro
Miasto:
Poznań
Kraj:

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar