SEMINARIUM BUDŻETOWE: Stan kasy Miasta Poznania i co z niego wynika?

Data i godzina:
14.02.2011 godz. 15.30 - godz. 18.30
Miejsce:
Gmach NOT sala 119 - Poznań
Kategoria:
Wydarzenia

SEMINARIUM BUDŻETOWE Stan kasy Miasta Poznania i co z niego wynika?

Stowarzyszenie My-Poznaniacy zaprasza na międzyśrodowiskowe, otwarte seminarium budżetowe na temat sytuacji finansów Poznania po uchwaleniu budżetu 2011 r., organizowane przez struktury obywatelskie.

Problematyka seminarium to wiązka tematów obejmujących: opis i diagnozę obecnego stanu finansów, jego przyczyny, prognozę ewolucji sytuacji finansowej, istniejące zagrożenia i wyzwania dla rozwoju, funkcjonowania miasta, niezbędne reakcje polityki miejskiej, konsekwencje dla społeczności miasta i zaangażowania społecznego.

Hipoteza wyjściowa:

 Społeczność Poznania, w tym nawet radni, nie dysponuje wystarczającą informacją o sytuacji finansów miasta, a przyjęty w styczniu budżet wraz z uwzględnionymi poprawkami, niewątpliwie potrzebnymi, nie stanowi adekwatnej reakcji na istniejące zagrożenia poznańskich finansów publicznych. Głównym zagrożeniem jest zadłużenie i jego wieloletnia spłata oraz zablokowanie wzrostu przychodów miasta. Konsekwencje dotkną rozmaitych dziedzin życia, w tym wydatków bieżących na pomoc społeczną, edukację, komunikację publiczną oraz wydatków na rozwój i utrzymanie majątku trwałego.

Seminarium ma służyć realnemu wprowadzaniu w Poznaniu elementów budżetu partycypacyjnego.

 

RAMOWY PLAN SEMINARIUM

Referaty otwierające (poniżej robocze określenia tematów):

● Dr inż. Tadeusz Dziuba, b. wojewoda wielkopolski, wiceprzew. Komisji Budżetowej rady miasta (stow. My-Poznaniacy): „Stan kasy miejskiej dziś i jutro w kontekście zadłużenia miasta”.

● Dr hab. Hubert Witczak, ekonomista, naukowiec, wykładowca m.in. Uniwersytetu Ekonomicznego, ekspert i doradca Miasta Poznania: „Rozwój Poznania a miejskie finanse publiczne”.

Następnie – przygotowane wystąpienia w dyskusji, mniej więcej po 5-7 minut, przedstawicieli poznańskich organizacji i środowisk społecznych – komentarze, krytyka, uzupełnienie, wnioski, propozycje, itd.

Dyskusja ogółu uczestników + podsumowanie

 

Prowadzenie:  Arleta Matuszewska, prezes zarządu stow. My-Poznaniacy

 

Czas i miejsce: 14 luty, poniedziałek, godz. 15.30, czas – 3 godziny; gmach NOT przy ul. Wieniawskiego, sala 119

 

Organizator: Stowarzyszenie My-Poznaniacy; Współpraca: poznańskie organizacje społeczne i środowiska różne

 

Polecamy nasz materiał o budżecie.
Miejsce:
Gmach NOT sala 119
Ulica:
H. Wieniawskiego 5/9
Miasto:
Poznań
Kraj:

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Pokaż/Ukryj Komentarze

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ obszar