Autorzy: Justyna Krynicka, MK
Podczas posiedzenia Porozumienia Rad Osiedli 18.11.2022 zadeklarowano poparcie dla sprzeciwu wobec budowy bloków w Parku Kasprowicza. Jednocześnie z apelem o wsparcie inicjatywy zwróciliśmy się do wszystkich rad osiedli (apel stowarzyszenia My-Poznaniacy ws zmian studium na terenie parku Kasprowicza skierowane do Rad Osiedli). Analizujemy także dokumenty otrzymane z urzędu w tej sprawie oraz zgłosiliśmy uwagi do projektu koncepcji zagospodarowania Parku Kasprowicza.
Porozumienie Rad Osiedli
Problem na posiedzeniu Porozumienia przedstawił z ramienia stowarzyszenia Lechosław Lerczak a wspierała go Justyna Krynicka. Większość osób an sali nie miała pojęcia o działaniach UM i dewelopera na terenie Stadionu Energetyka czy Parku Kasprowicza. Pani Halina Owsianna przyznała, że Zarząd porozumienia rad napisze stosowne pismo i wyśle je w ramach uwag dotyczących koncepcji zagospodarowania terenu Parku. Pan Kinastowski zgłosił wniosek o wprowadzenie zapisu uniemożliwiającego zmianę przeznaczenia terenów zieleni Miasta Poznania na cele inwestycyjne-budowlane.
Uwagi do koncepcji zagospodarowania Parku Kasprowicza i okolic
Jako Stowarzyszenie My Poznaniacy zwróciliśmy się z następującymi uwagami do przedstawionej koncepcji zagospodarowania Parku Kasprowicza:
1. Włączenie w opracowanie koncepcji wszystkich terenów pomiędzy ulicami Reymonta, Chociszewskiego, Jarochowskiego, Wyspiańskiego w wyłączeniem terenów z zabudową mieszkaniową. Przygotowana koncepcja nie bierze pod uwagę najbliższego otoczenia Parku Kasprowicza.
2. Przeprowadzenie badań dendrologicznych dotyczących stanu drzew i krzewów oraz pełną waloryzację przyrodniczą na obszarze koncepcji tak by można było określić możliwość ewentualnych zmian odnosząc się do sytuacji przyrodniczej.
3. Zachowanie zdrowego drzewostanu na całym terenie.
4. Uznanie stanu faktycznego przy opracowaniu – istniejącego placu zabaw, siłowni zewnętrznej, a szczególnie istniejącej zieleni, drzew, oraz układu chodników czy różnic terenu.
5. Uwzględnienie przeprowadzonych i planowanych przez Radę Osiedla św. Łazarz inwestycji do roku 2014.
6. Pozostawienie kąpieliska w obecnym miejscu z możliwością jego modernizacji.
7. Rezygnacja z części planowanych boisk, które są lokalizowane na terenie obecnego kąpieliska. Boiska wraz z bieżnią znajdują się na terenie przynależącym do Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych (Gimnazjum nr 33, XXXIII Liceum Ogólnokształcące) przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 27. Istotne jest by po godzinach zajęć dostęp do nich zapewnić nie tylko uczniom.
8. Określenie przyszłości Centrum Tenisowego Arena i przychodni sportowej po konsultacjach z tymi podmiotami.
9. Rezygnacja z parkingu oznaczonego na koncepcji numerem 20 i umieszczenie w tej przestrzeni boisk przewidzianych na terenie dawnego kąpieliska.
10. Rezygnacja z tych elementów proponowanej infrastruktury przy realizacji których konieczna byłaby wycinka obecnego, zdrowego drzewostanu.
Co wynika z dokumentów?
Z przekazanych nam przez urząd dokumentów, dotyczących przede wszystkim zmian na terenie Parku Kasprowicza w Studium, okazuje się, że nie wniósł o nie zainteresowany deweloper ale… Wydział Gospodarki Nieruchomościami oraz Wydział Urbanistyki i Architektury. Dlaczego miejskie jednostki wnioskują o zmianę Studium korzystną dla inwestora?
Zwróciliśmy się także o uznanie za stronę we wszystkich prowadzonych na terenie Parku Kasprowicza postępowaniach o warunki zabudowy. Wszystkie one są zawieszone. Jako składający wnioski widnieje spółka Nickel Development. Jednocześnie jednak z informacji od urzędu wiemy, że to nie ta spółka jest wieczystym dzierżawcą terenu. O co w tym wszystkim chodzi??????
Może plan pomoże
We wtorek 10 grudnia radni najpewniej przyjmą uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego dla Parku Kasprowicza. „Przypilnujemy” ich na sesji i aktywnie włączymy się w prace nad planem. Poniżej ilustracja propozycji zmian w Studium.
