Foto: Anna Wachowska
Autor: Małgorzata Stępień. Prywatyzacja ZKZL (Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych) – szansa na budowę nowych mieszkań komunalnych czy bezprecedensowy „skok” na majątek należący do mieszkańców Poznania?
Zarządzeniem nr 632/2013/P, Prezydenta Miasta Poznania, z dnia 18.09.2022 Jarosław Pucek został odwołany ze stanowiska dyrektora Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. Ci spośród czytelników, którzy nie darzą sympatią dotychczasowego dyrektora ZKZL-u, za: brak społecznej wrażliwości, powiązania z kibolami działającymi w Stowarzyszeniu „Wiara Lecha”, zamieszczanie kontrowersyjnych wpisów na prywatnym Facebooku w godzinach pracy – będą czuli się zawiedzeni. Wyżej powołane zarządzenie prezydenta nie jest karą dla Jarosława Pucka, jest elementem realizacji planu „prywatyzacji” firmy gospodarującej gigantycznym mieniem mieszkańców Poznania (nieruchomości miejskie o wartości księgowej ponad 600 milionów złotych (informacja o stanie mienia ZKZL na dzień 31.12.2022) i efektem uchwały Rady Miasta Poznania nr L/777/VI/2013, z dnia 21.05.2013. W uzasadnieniu do Uchwały czytamy między innymi: „Likwidacja w celu przekształcenia zakładu budżetowego – ZKZL w spółkę prawa handlowego wykonującą zadania własne gminy związane z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb mieszkaniowych, umożliwi realizację zadania budowy nowych mieszkań poprzez powierzenie zadania własnego gminy w postaci budownictwa komunalnego, przy wykorzystaniu zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji - niestanowiących obciążenia dla budżetu Miasta. Zintensyfikowanie przez spółkę działań w zakresie budownictwa komunalnego pozwoli z kolei na systematyczne zmniejszanie ponoszonych przez budżet Miasta kosztów wypłaty odszkodowań. Likwidacja w celu przekształcenia zakładu budżetowego – ZKZL w spółkę prawa handlowego przyniesie Miastu Poznań określone korzyści o charakterze gospodarczym i społecznym. Ich wymiar społeczny należy natomiast oceniać przez pryzmat zadań Miasta w zakresie gospodarki mieszkaniowej, sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkańców. Zadania te powinny przejawiać się m.in. w postaci przeciwdziałania bezdomności, wspierania rozwoju budownictwa oraz rozwoju lokalnego rynku usług.
Cele jak najbardziej słuszne i docelowy efekt polegający na zmniejszeniu (zlikwidowaniu) wielkości odszkodowań wypłacanych przez Poznań z tytułu niedostarczenia lokalu socjalnego wydaje się „warty zachodu”. Czy na pewno?
Podstawą działań Urzędu Miasta w związku z realizacją projektu, pod nazwą: „likwidacja z dniem 30.09.2022 roku samorządowego zakładu budżetowego działającego pod nazwą Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, zwany dalej Zakładem, w celu jego przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, zwaną dalej Spółką”, jest 122 stronicowy raport pod tytułem: „Wielowariantowa koncepcja restrukturyzacji i przekształcenia zakładu budżetowego - Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, ETAP III: Analiza ekonomiczno - finansowa przekształcenia wraz z planem restrukturyzacji ZKZL”, (dalej zwany „Raportem”) przygotowany przez gdańskie firmy „DS Consulting Sp. z o.o.” oraz „S. CETERA, M. WĘGRZYN -WYSOCKA I WSPÓLNICY SPÓŁKA KOMANDYTOWA”. Oprócz wielu istotnych rozstrzygnięć formalno-prawnych związanych z „prywatyzacją” ZKZL - raport przynosi odpowiedź na pytanie - dlaczego „prywatyzacja”? W rozdziale dotyczącym oceny wpływu przekształcenia na zdolność kredytową budżetu Miasta (przy założeniu, że w każdym przypadku konieczna i możliwa jest, do roku 2020, budowa co najmniej 1150 nowych mieszkań komunalnych) czytamy, że: „Dodatkowa obsługa długu, którą może zaabsorbować budżet miasta w latach 2014-2020 w odniesieniu do indywidualnego wskaźnika zadłużenia wynosi dla wariantu zakładu budżetowego 331 mln zł (obecny status prawny ZKZL - przypis redakcji), natomiast dla wariantu ze spółką wynosi – 348 mln zł (jest to wynik analizy wielokryterialnej). Oznacza to, iż w obu wariantach Miasto będzie ponosić obciążenia, a z wyliczeń wynika, iż w przypadku Spółki kapitałowej Miasto Poznań zachowa większą przestrzeń w zakresie możliwości dodatkowego zadłużania się niż w przypadku zakładu budżetowego.” Zatem koszty utrzymania ZKZL-u, po utworzeniu spółki kapitałowej, będą większe dla mieszkańców Poznania o blisko 15 mln złotych. Jednocześnie dzięki przekształceniu będzie możliwe zaciągnięcie, przez miasto Poznań, dodatkowych kredytów na działalność bieżącą. Dług miasta – mieszkańców - zostanie „ukryty” pod postacią długów spółki kapitałowej. Spłatę długu będą gwarantowali mieszkańcy miasta, którzy w praktyce będą spłacać kolejny kredyt.
W związku z powyższym należy zadać pytanie: dlaczego opinia publiczna i Radni Miejscy nie zostali poinformowani o prawdziwych przyczynach utworzenia spółki. Na sesji Rady Miasta w dniu 21.05.2023 roku Jarosław Pucek mówił: „Po dokonaniu analizy, okazało się, że spółka wyposażona w część majątku zarządzanego obecnie przez ZKZL, byłaby modelem najbardziej efektywnym. W czwartym roku działalności spółki istnieje możliwość wybudowania ok. 1000 mieszkań” (zapis audio: pkt. 21 porządku obrad, debata nad PU 804/13). Z tego zdania wynika, że celem „prywatyzacji” jest wybudowanie mieszkań komunalnych pod hasłem rzekomej efektywności. Przez przekształcenie ZKZlu Urząd Miasta chce nadrobić zaniedbania w realizacji zadań własnych gminy. O prawdziwych celach ani słowa.
Pomysł prywatyzacji ZKZL-u nie jest pomysłem nowym. Idea taka został zgłoszona przez Jarosława Pucka (i jego kolegów z Platformy Obywatelskiej) już w końcu roku 2009. (lodz.naszemiasto.pl; 02.12.2022 – „Poznań – ZKZL do kasacji, w zamian spółka z wielkim majątkiem”). Od tego czasu trwało gorączkowe poszukiwanie formuły umożliwiającej wniesienie aportem (*), do prywatnej spółki, nieruchomości będących własnością miasta. Podstawowym problemem była (i jest do tej pory) konieczność zapłaty 23-procentowego VATu od wartości nieruchomości mających stać się własnością spółki. Żeby zobrazować problem: od aportu do spółki wszystkich nieruchomości będących obecnie w gospodarowaniu ZKZL-u należałoby zapłacić – jednorazowo – minimum kwotę 148,2 mln złotych (wartość księgowa wszystkich nieruchomości „zarządzanych” przez ZKZL – 644,3 mln x 23% = 148,2 mln). Na takie „szaleństwo” nie mogły sobie pozwolić nawet władze Poznania. Obecny projekt, zakłada „wyposażenie” spółki w majątek – grunty i budynki użytkowane przez poznańskie NZOZy – mający księgową wartość blisko 24 mln złotych (same grunty). Sposobem na uniknięcie VATu, który wyniósłby w tym przypadku 5,52 mln złotych, było ustanowienie na rzecz ZKZL „trwałego zarządu” na tych właśnie nieruchomościach. Po przekształceniu ZKZL-u w spółkę, grunty pod budynkami NZOZ-ów, staną się (na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dn. 20.12.2022 r., o gospodarce komunalnej) prawem użytkowania wieczystego spółki. Dodatkowo, „zabezpieczeniem” przed zapłatą VATu, od aportu nieruchomości, ma być wniesienie do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać za takowe - nieruchomości użytkowane przez NZOZy) korzystające z wyłączenia opodatkowania, na mocy art. 6 pkt. 1 ustawy o VAT. W związku z niejednoznacznymi zapisami ustawy o VAT, wskazać należy, że władze miasta nie przedstawiły w tej sprawie wiążącej interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej, która rozwiałaby wątpliwości w zakresie ewentualnej zapłaty podatku VAT.
Wspomniany wcześniej Raport, przygotowany przez gdańskie firmy „DS Consulting Sp. z o.o.” oraz „S. CETERA, M. WĘGRZYN -WYSOCKA I WSPÓLNICY SPÓŁKA KOMANDYTOWA”: „Wielowariantowa koncepcja restrukturyzacji i przekształcenia ZKZL…” uznać należy, w części dotyczącej zagadnień formalno-prawnych, za opracowanie rzetelne. Raport wskazuje wiele problemów koniecznych do rozwiązania, przy przekształceniu. Porównując treść uchwały Rady Miasta z treścią zaleceń firmy konsultingowej dochodzimy do wniosku, że władze miasta (również większość radnych) podchodzą do problematyki zgodnie z hasłem „jakoś to będzie” - nie przejmując się zupełnie opracowaniem i zaleceniami profesjonalnych firm zewnętrznych. Równocześnie miejscy urzędnicy, z Jarosławem Puckiem i wiceprezydentem Mirosławem Kruszyńskim na czele, postanowili nie informować opinii publicznej i Radnych Miejskich o rzeczywistych kosztach funkcjonowania spółki kapitałowej oraz problemach które należy rozwiązać w czasie przekształcania. W kilku istotnych sprawach, składając wyjaśnienia, dezinformowali (delikatnie mówiąc) poznańskich Radnych. W odpowiedzi na pytanie, w czasie Komisji Gospodarki Komunalnej w kwietniu tego roku, urzędnicy stwierdzili: „(…) określenie wartości rynkowej nie jest niezbędne dla potrzeb przekształcenia ZKZL w spółkę. Szacunkowa wartość tych nieruchomości (wnoszonych do spółki - przypis autorki) zostanie ustalona na etapie określenia wysokości opłat z tytułu ustanowienia trwałego zarządu”. Stwierdzenie powyższe jest w sprzeczności z zapisem art. 45 ust. 2 pkt. 7 ustawy o gospodarce nieruchomościami: cyt. „Decyzja o ustanowieniu trwałego zarządu powinna zawierać cenę nieruchomości i opłatę z tytułu trwałego zarządu”. Ustawa nie pozwala na dowolność określenia ceny nieruchomości i nie może to być: wartość księgowa czy też (jak chce Urząd Miasta) szacunkowa (sic!). Wartość nieruchomości dla potrzeb decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu musi być ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego. Z troską zastanawiam się, czy urzędnicy celowo wprowadzają nas w błąd, czy jest to wynik przerażającego braku kompetencji? I nie wiem, co w tym przy przypadku jest gorsze.
W uchwale Rady Miasta Poznania zabrakło istotnych treści (punkty 4,5,6,11), których rzeczowy zakres proponowała firma konsultingowa: cyt. : „Uchwała Rady Miasta w sprawie przekształcenia Zakładu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Spółkę z ograniczona odpowiedzialnością – istotne postanowienia: (wskazania firmy konsultingowej Gdańska- strona 38 „Raportu”)
4. Postanowienie o przeznaczeniu składników majątkowych przekształcanego Zakładu na poczet majątku Spółki.
5. Sposób pokrycia kapitałów Spółki. Określenie wartości kapitałów Spółki (kapitału zakładowego i kapitału zapasowego) w sposób jakościowy (kapitał zakładowy Spółki będzie stanowił wartość aktywów trwałych Zakładu wykazaną w bilansie zamknięcia zweryfikowaną o wartość prawa użytkowania wieczystego gruntów).
6. Postanowienie o przekształceniu prawa trwałego zarządu gruntu w prawo użytkowania wieczystego gruntów na rzecz Spółki wraz z okresem trwania tego prawa
11. Uzasadnienie do uchwały:
a. Informacja o zakresie i planowanym przebiegu restrukturyzacji przewidzianej przed przekształceniem, zwłaszcza w kwestii spraw majątkowych (zagospodarowania majątku zbędnego, sposobu udostępnienia majątku powierzonego),
b. Uzasadnienie przekształcenia w kontekście ekonomiczno – finansowym prowadzonej działalności oraz wyboru docelowej formy organizacyjno – prawnej.”
Przed podjęciem uchwały Radni nie zostali poinformowani o szczegółach i zasadach przyznawania corocznej dotacji (również ewentualnego zwrotu dotacji) z budżetu miasta dla nowotworzonej spółki z o.o., nie zostali zapoznani z projektem umowy spółki i projektem umowy dzierżawy miejskich nieruchomości przez ZKZL sp. z o.o.
Tzw. „prywatyzacja” ZKZL-u oparta została na następujących założeniach:
1) Utworzona z dniem 01.10.2022 roku jednoosobowa Spółka Miasta Poznania „Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” zostaje wyposażona w majątek - stanowiący grunty i budynki użytkowane przez Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (NZOZ-y) o łącznej powierzchni gruntów 8,10 ha oraz grunt o powierzchni 1,79 ha położony przy ul. Podolańskiej w Poznaniu. Łączna wartość księgowa majątku spółki (grunty wraz z budynkami) wynosi 70,3 mln złotych (załącznik nr 1 do zarządzenia nr 652/2013/P, Prezydenta Miasta Poznania, z dn. 26.09.2022). Wniesienie aportem do spółki gruntu, położonego przy ul. Podolańskiej, o powierzchni 17 900 m², wraz z rozpoczętą budową, może być opodatkowane podatkiem VAT w wysokości co najmniej 4,2 mln zł (wartość księgowa gruntu i budynku: 18 414 321,96 zł x 23% = 4 235 294 zł).
2) Niewniesiony aportem do spółki majątek, którym gospodarował dotychczas ZKZL, o wartości księgowej ponad 600 mln złotych, zostaje „zwrócony” na stan Miasta. Operacja „zwrotu” majątku wiąże się z koniecznością korekty odliczonego podatku VAT z tytułu poniesionych nakładów na „zwracanych” nieruchomościach. Miejscy urzędnicy szacują wartość zapłaty podatku VAT na kwotę ok. 4,5 mln złotych, ale rzeczywista wartość korekty może być wielokrotnością podanej przez Urząd Miasta sumy, ze względu na okres 10 lat, w którym to okresie należy dokonać korekty (art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług).
3) „Zwrócony” majątek, którym gospodarował dotychczas ZKZL (zakład budżetowy), zostanie wydzierżawiony przez ZKZL spółkę z o.o. od miasta Poznań, a wszystkie pożytki z tytułu dotychczasowych umów najmu miejskich lokali komunalnych (mieszkalnych i użytkowych) będą stanowić dochód spółki ZKZL sp. z o.o. Umowa dzierżawy wraz z rekompensatą eksploatacyjną może naruszać Traktat Unijny w zakresie niedozwolonej pomocy publicznej. Ciekawe jest również „nowatorskie”, w skali całego kraju, rozwiązanie „omijające” zapisy art. 37 ust. 4 Ustawy o gospodarce nieruchomościami cyt: „zawarcie umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony następuje w drodze przetargu. Wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik mogą wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów.”, zwłaszcza w kontekście wartości „dzierżawionego” przez spółkę „ZKZL sp. z o.o.” majątku, wynoszącego ponad 600 mln złotych. W sensie formalnym, wydzierżawienie wszystkich nieruchomości przez ZKZL sp. z o.o., jest możliwe w trybie bezprzetargowym (na podstawie Uchwały nr L/776/VI/2013, Rady Miasta Poznania , z dnia 21.05.2023 r.), ale w sensie intencji ustawodawcy sposób zastosowany przez władze miasta, budzi spore wątpliwości.
4) ZKZL spółka z o.o. będzie corocznie „dotowana” przez budżet miasta Poznania (mieszkańców) w kwocie od kilku do kilkunastu milionów złotych – tzw. rekompensata eksploatacyjna. Kwota rekompensaty podawana przez Jarosława Pucka to wartość 12,1 mln złotych (za lata 2014-2020). Kwota rekompensaty wyliczona przez firmę konsultingową z Gdańska to wartość do 96,2 mln złotych. (strona 81 „raportu” - prognoza dla lat 2013-2020).
5) Spółka z o.o., w odróżnieniu od dotychczasowego ZKZL (zakład budżetowy – zwolniony był z podatku dochodowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), będzie zobowiązana do opodatkowania podatkiem CIT całości dochodów Spółki, włączając w to dochody z czynszów miejskich lokali komunalnych (mieszkalnych i użytkowych), a wartość podatku CIT, z powodu (paradoksalnie) stosunkowo niewielkiej wartości początkowej spółki (nieduże koszty uzyskania przychodu z tytułu amortyzacji składników majątku), może wynieść nawet kilkanaście milionów złotych rocznie.
6) ZKZL spółka z o.o. zaciągnie do roku 2020 kredyt komercyjny w kwocie około 120 mln złotych, przy czym kredyt będzie gwarantowany w praktyce przez miasto Poznań – ewentualny ujemny wynik finansowy spółki zostanie zrekompensowany z budżetu miasta.
7) Nowa spółka miejska z zaciągniętych kredytów ma wybudować ponad 1000 mieszkań „komunalnych”, które będą stanowić w przyszłości majątek ZKZL sp. z o.o. Urząd Miasta nie przedstawił jasnych wyliczeń, z których wynikałoby, że budowa mieszkań komunalnych spowoduje zmniejszenie obciążeń dla budżetu miasta, z tytułu wypłaty odszkodowań za niedostarczenie mieszkań socjalnych. Budowa nowych mieszkań komunalnych nie ma żadnego formalnego „przełożenia” na ilość dodatkowych mieszkań socjalnych – opieramy się wyłącznie na „przeczuciu” zespołu realizującego „prywatyzację”.
8) Kolejne grunty, na których ZKZL sp. z o.o. ma w przyszłości budować mieszkania komunalne, a które będą wnoszone aportem do spółki, będą opodatkowane 23% podatkiem VAT, przyczyniając się znacznie do podniesienia kosztów inwestycji. Każde 10 000 m² gruntu wniesionego w przyszłości aportem do spółki ZKZL to ok. 2,99 mln zł podatku VAT – za które można wybudować 1 384 m² mieszkań – 28 mieszkań o powierzchni 50 m², przy cenie budowy 1 m², 2 160 zł. (wartość 1 m² mieszkania - z prezentacji autorstwa Jarosława Pucka: „Optymalizacja gospodarowania komunalnym zasobem lokalowym – przekształcenie zarządu komunalnych zasobów lokalowych, założenia organizacyjno-prawne”.)
Stwierdzić należy, że korzyści dla mieszkańców Poznania, z powstania spółki „ZKZL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, mogą być iluzoryczne, a opinia publiczna nie została poinformowana o wszystkich kosztach i zagrożeniach „transformacji”, m.in. takich jak:
- koszty wyceny nieruchomości dla potrzeb ustanowienia „trwałego zarządu” na części majątku ZKZL (zakład budżetowy).
- koszty związane z samym zawarciem umowy Spółki, tj. opłaty notarialne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (0,5% od wartości kapitału 71 014 500 zł to 355 072,50 zł).
- koszty podatku VAT z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiących kapitał spółki ZKZL sp. z o.o.
- koszty wynagrodzeń członków zarządu spółki i rady nadzorczej
- kwestie związane z ryzykiem wystąpienia pomocy publicznej na etapie funkcjonowania Spółki w nawiązaniu do decyzji Komisji Europejskiej z dnia 26.04.2023 - w sprawie pomocy dla mieszkalnictwa socjalnego w Republice Czeskiej, w której komisja Europejska uznała, że pomoc taka stanowi zakazaną Traktatem pomoc publiczną (strona 34 „Raportu”)
- kwestie rozbieżności pomiędzy wartością dotacji (w latach 2014-2020) z budżetu miasta dla spółki wyliczoną przez firmę konsultingową (96 mln), a wartością podaną przez Jarosława Pucka (12 mln), które prowadzą do wniosku, że były dyrektor ZKZL-u, a przyszły Prezes Spółki, mija się z prawdą albo zamierza pokryć różnicę (84 mln) poprzez podniesienie czynszów w mieszkaniach komunalnych i użytkowych.
Warto zadać istotne pytanie, na które nie znajdujemy nigdzie odpowiedzi. Co stanie się po roku 2020? Zakładając optymistycznie, że Jarosław Pucek okaże się doskonałym menedżerem i wybuduje ponad 1000 mieszkań komunalnych (ile mieszkań będzie tego nikt nie wie – dyrektor ZKZL raz mówi, że będzie tych mieszkań 1200 innym razem, że 1000), jednocześnie omijając wszystkie „rafy” związane z niejasnościami podatkowymi i przepisami unijnymi, nie wiemy jakie zadania będzie miała spółka po roku 2020.
Niewątpliwie koszty początkowe przekształcenia wyniosą blisko 9 mln złotych (4,2 mln - VAT od aportu, 4,5 mln. korekta VAT od zwróconego majątku, 0,35 mln. - Podatek od Czynności Cywilnoprawnych od umowy spółki i inne „drobniejsze” koszty założenia spółki). Zrezygnowano ze zwolnienia z podatku dochodowego CIT, które to zwolnienie przysługiwało ZKZL – jednostka budżetowa. Z całą pewnością efektem „prywatyzacji” będzie powołanie Prezesa Zarządu Spółki w osobie Jarosława Pucka i zapewne kilku członków Zarządu spółki. Na pewno zostanie powołana kilkuosobowa Rada Nadzorcza (podobna miejska spółka AQUANET posiada 9-osobową radę nadzorczą), w której zasiądą osoby „zaprzyjaźnione” z władzami miasta i wiodącymi partiami. Niewątpliwie Skarb Państwa wzbogaci się, do roku 2020, o kilkanaście (kilkadziesiąt?) milionów, zapłaconego przez ZKZL sp. z o.o., podatku VAT i podatku dochodowego od osób prawnych. Korzyść odniesie Jarosław Pucek, poprzez podniesienie własnego standardu życia. Jako dyrektor ZKZL - (jednostka budżetowa) zarobił w roku 2012 – 133 815 zł. Jako Prezes spółki „ZKZL sp. z o.o.” zarobi rocznie (wraz z premią) - 255 744 zł (na podstawie Zarządzenia nr 645/2013/P, Prezydenta Miasta Poznania, z dn. 23.09.2022 r.). Szkoda tylko, że ten unikatowy w skali kraju „eksperyment” odbywa się kosztem miejskiego majątku, a budowa mieszkań komunalnych nie jest pewna. Jak stwierdził na sesji Rady Miasta w dniu 21.05.2023 dyrektor ZKZL – cyt.: „(…)Przy tej okazji zawsze będę powtarzał, że nie jest to plan inwestycyjny, nie chciałbym żebyście Państwo myśleli, że dajemy gwarancję, albo że jest pewnik. Zawsze powtarzałem i też chcę żeby to uczciwie po raz kolejny wybrzmiało, że są to nasze analizy co do potencjału. (…)”. Dajemy ogromny majątek we władanie i gospodarowanie spółce kapitałowej, nad którą mieszkańcy i Radni nie będą mieli żadnej kontroli, a przyszły Prezes spółki „uczciwie” mówi, że wie, że nic nie wie - po 3 latach prac nad prywatyzacją !!!.
Cytując klasyka – „Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na czele i? – jakoś to będzie!”- (Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”, księga szósta – Zaścianek; 1834 r.).
Moim zdaniem, projekt „prywatyzacja ZKZL”, realizowany pod medialnym hasłem społecznej wrażliwości jest przykładem braku odpowiedzialności i niekompetencji: urzędników miejskich oraz radnych wszystkich opcji politycznych, a na pytanie zadane w tytule artykułu, uważny czytelnik może odpowiedzieć sobie samodzielnie.
Autorka: Małgorzata Stępień - Poznań, 02.10.2022
Postscriptum: Za przyjęciem Uchwały Rady Miasta Poznania nr L/777/VI/2013 z dnia 21 maja 2013 r., w sprawie przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego pn. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu poprzez likwidację w celu utworzenia spółki prawa handlowego głosowali wszyscy obecni na sesji Radni: PO, PRO, SLD. Przeciw było 7 Radnych PiS, choć jak wynika z zapisów dyskusji na sesji rady miasta, radni PiS nie za bardzo wiedzieli dlaczego są przeciw. (Sesja Rady Miasta Poznania 21.05.2023 – protokół z sesji)
Postscriptum 1: Jak donosi epoznan.pl - od dnia 01.10.2022 r. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych jest już spółką, a jej Prezesem został Jarosław Pucek (epoznan.pl; 01.10.2022 – „ZKZL jest już miejską spółką”)
(*) aport - wkład niepieniężny wniesiony do spółki handlowej na pokrycie kapitału zakładowego, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Jego wniesienie oznacza przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu (czyli jego własności). Aportem mogą być m.in. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, a nawet przedsiębiorstwo jako całość.
Korzystałam z:
1) Ustawa z dnia 21.08.2022 r. o gospodarce nieruchomościami
2) Ustawa z dnia 20.12.2022 r. o gospodarce komunalnej
3) Ustawa z dnia 15.02.2023 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
4) Ustawa z dnia 11.03.2023 r. o podatku od towarów i usług
5) Ustawa z dnia 29.01.2023 r. prawo zamówień publicznych
6) Ustawa z dnia 27.08.2022 r. o finansach publicznych
7) Ustawa z dnia 09.09.2022 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych
8) Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18.01.2023 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2012 r.
9) „Wielowariantowa koncepcja restrukturyzacji i przekształcenia zakładu budżetowego - Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, ETAP III: Analiza ekonomiczno - finansowa przekształcenia wraz z planem restrukturyzacji ZKZL”; Autorzy: „DS Consulting Sp. z o.o.” oraz „S. CETERA, M. WĘGRZYN -WYSOCKA I WSPÓLNICY SPÓŁKA KOMANDYTOWA” – Gdańsk, 16 kwietnia 2011.
10) „Optymalizacja gospodarowania komunalnym zasobem lokalowym – przekształcenie zarządu komunalnych zasobów lokalowych, założenia organizacyjno-prawne”; Autor: Jarosław Pucek – 10 kwietnia 2013.
