
Zaproponowane zmiany na ul. Św. Marcin wychodzą w końcu naprzeciw oczekiwanym działaniom dla reanimacji najważniejszej ulicy śródmiejskiej. Zaproponowany projekt oceniamy pozytywnie i zachęcamy Was do przesłania do ZDM pozytywnej jego oceny na [email protected] do 10 czerwca. Im więcej naszych ocen, tym bardziej prawdopodobne, że zmniejszy to społeczny oddźwięk wobec niechętnego tonu jakim urzędnicy ZDM wyrażali się na temat projektu - jakby ich do niego przymuszono.Znaczenie projektu wynika z jego dwóch warstw:
1. Cywilizowanie ulicy
Nie można oczekiwać, że projekt ten doprowadzi do natychmiastowego ożywienia ulicy. W żadnym razie. Ale to pierwszy i niezbędny krok dla przywrócenia równowagi na tej miejskiej ulicy, dzisiaj ścieku komunikacyjnym. Po uczynieniu ul. Św. Marcin znośną do przebywania (w tym poprzez usunięcie szpetnych reklam) i spotykania będzie czas na kolejne działania - ożywianie handlu śródmiejskiego oraz aktywizację mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji. Pozwoli to wytworzyć siłę przyciągającą mieszkańców, tak by św. Marcin znów stał się modny jako przestrzeń spotkań.
2. Cywilizowanie centrum
Już w roku 1994 poznańska Rada Miasta uchwaliła zamykanie centrum dla przejazdów tranzytowych samochodami. Samo rozwiązanie zaczęto wprowadzać jeszcze przed uchwałą. Zamknięto Most Teatralny oraz część ul. Fredry, zmieniono na jednokierunkową ulice Ratajczaka i Strzelecką. Potem na długie lata zatrzymano te działania, z incydentalnym zamknięciem Podgórnej w dolnym jej odcinku. Dopiero ostatnio pod wypływem alarmu podniesionego w sprawie poznańskiego śródmieścia odmrożono już dawno zaplanowane działania ukracające tranzyt przez centrum. I tak - zamknięto całkowicie część ul. Fredry, czy wprowadza się Strefę 30.
Dzisiaj przez centrum biegną cztery korytarze tranzytu niezwykle szkodliwe dla jakości życia w nim:
- Libelta - Ratajczaka
- Św. Marcin - Marcinkowskiego
- Strzelecka - Marcinkowskiego/Libelta
- Garbary / Kazimierza Wielkiego - Mostowa
Zaproponowane rozwiązanie pozwala przeciąć dwa z nich co trzeba ocenić pozytywnie. Zmiany pozwalają nadal do centrum docierać samochodem i parkować go na parkingach prywatnych, ale chronią również otoczenie przed złymi skutkami nadmiernego ruchu samochodowego.
W koncepcji znalazły się też bardzo ważne narzędzia polityki parkingowej - ograniczenia czasowe parkowania oraz ograniczone uprawnienia do parkowania w przestrzeni publicznej. Oba rozwiązania od lat są na sztandarach My-Poznaniacy i trzeba się z nich cieszyć. Jednak ich wprowadzanie powinno być poprzedzone analizami zapotrzebowania na przestrzeń poszczególnych grup użytkowników. Takich danych nie posiadamy, więc trudno się do tego problemu odnieść. Kierunek zmian jest jednakże jednoznacznie pozytywny.Pamiętajmy, że zaproponowana koncepcja nie jest daleko idącą reformą przestrzeni zdegradowanej ul. Św. Marcin. I bardzo dobrze. Mieszkańcy miasta muszą na nowo dla siebie zdefiniować jej charakter. Dopiero musimy zacząć debatę nad jej rolą, charakterem, nad typem przestrzeni, aranżacją miejsca, rodzajem handlu i usług, docelową funkcją. Takie dalekosiężne decyzje niech będą udziałem również młodszych poznaniaków, którzy skorzystają z pozytywnych zmian. Zostawmy sobie na nie trochę czasu i podejmijmy je świadomie, rozpiszmy na to konkurs w przyszłości o dużej randze godnej miejsca, gdy będziemy mogli sobie na niego pozwolić. Na dzisiaj zaprezentowany projekt spełnia swoją rolę znakomicie. Z wielką starannością oddaje klimat Św. Marcina jaki ta ulica mogłaby mieć, gdybyśmy nie dopuścili do jej zagłady. Jednocześnie projekt nie ingeruje głęboko i kosztownie w strukturę przestrzeni miejskiej pozwalając już dzisiaj, niezbyt dużym kosztem, ożywić i ucywilizować to miejsce, aby mogło przyciągać, zostawiając jednocześnie pole do rozstrzygnięć na przyszłość. Dlatego jeszcze raz zachęcamy do poparcia projektu i zapoznania się z naszymi szczegółowymi uwagami.
Postulaty, które kierujemy i które należy przesłać do ZDM na adres [email protected] do 10 czerwca:
- zwężenie pasów jezdni z 4,5m do 2,75 i wymalowanie pasów dla rowerów o szerokości 1,75 m.
- wytyczenie pasa rowerowego i kontrapasa w ul. Ratajczaka oraz umożliwienie przejazdu przez Ratajczaka na wprost.
- dopuszczenie ruchu rowerowego po zamykanej dla pojazdów części al. Marcinkowskiego przy Galerii MM.
- umożliwienie lewoskrętu rowerów z ul. Św. Marcin w Gwarną, Kantaka, Ratajczaka i Garncarską,
- dopuszczenie ruchu rowerowego ‚pod prąd’ na ul. Garncarskiej,
- likwidacja sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu Św. Marcin/Piekary,
- Zwężenie jezdni i poszerzenie chodnika między Ratajczaka, a Piekary,
- Zwężenie jezdni i poszerzenie chodnika między Ratajczaka, a Piekary,
- Wytyczenie kontrapasa rowerowego w ul. Św. Marcin od skrzyżowania z al. Marcinkowskiego do przejazdu przez ul. Ratajczaka
- wytyczenie drugiej nitki torowiska tramwajowego na ul. Ratajczaka do obsługi tramwaju w obu kierunkach przy powrocie do koncepcji ze Studium z 1999 roku.
- zwiększenie ilości zieleni niskiej, plam roślinności zimozielonej np. w gazonach między chodnikami, a jezdnią obu stron ulicy oraz wprowadzenie zieleni na odcinek między Ratajczaka, a al. Marcinkowskiego.
