W związku z wyłożeniem do wglądu projektu budowy ulicy Bożydara w Poznaniu, Stowarzyszenie MY-POZNANIACY składa swoje uwagi i wnioski
Poznań, 03.02.2023
ZARZĄD DRÓG MIEJSKICH
61-623 Poznań, ul. Wilczak 16
Dotyczy projektu budowy ulicy Bożydara w Poznaniu
W związku z wyłożeniem do wglądu projektu budowy ulicy Bożydara w Poznaniu, Stowarzyszenie MY-POZNANIACY składa następujące uwagi i wnioski:
1. Zgłaszamy kategoryczny sprzeciw wobec proponowanego przebiegu ul. Bożydara i wnioskujemy o przywrócenie przebiegu ulicy z poprzednich prac projektowo-studialnych bez przecinania Strumienia Różanego.
Uzasadnienie: Obecny projekt przecinając Strumień Różany jest niezgodny z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Miasta Poznania.
i. Tereny wzdłuż Strumienia Różanego przeznaczono pod tereny zieleni, a w zakresie kierunków zmian w zagospodarowaniu przestrzennym przy realizacji celów publicznych na terenach wyłączonych z zabudowy obowiązują zasady zawarte w części Studium „Kierunki ochrony środowiska przyrodniczego i jego zasobów” (studium 2008, Tom 2 Kierunki, III część szczegółowa, podstrefa B5 p. 1.2.3).
ii. W części „Kierunki ochrony środowiska przyrodniczego i jego zasobów” (studium 2008, Tom 2, Kierunk, II część ogólna, p. 3.2.1) czytamy, że Strumień Różany stanowi element Systemu klinowo-pierścieniowego zieleni miasta, która jest główną strukturą zieleni w mieście Poznaniu.
Studium UiKZ definuje jako nadrzędne zadanie „zachowanie i odtwarzanie ciągłości” systemu klinowo-pierścieniowego poprzez m.in.
- utrzymanie ciągłości dolin rzek i cieków jako osnowy ekologicznej miasta, bez możliwości nieuzasadnionego kanalizowania cieków otwartych,
- przeprowadzanie połączeń komunikacyjnych w sposób zapewniający ochronę walorów krajobrazowych, a także minimalizację negatywnego oddziaływanie inwestycji na środowisko przyrodnicze,
- dążenie do integracji rozproszonych fragmentów zieleni,
- ochronę istniejących powiązań z terenami otaczającymi.
iii. Studium wskazuje, że należy dążyć do poprawy jakości wód Strumienia Różanego poprzez zmniejszenie obciążeń. Przecięcie ruchliwą ulicą klasy Z z pewnością przysłuży się zwiększeniu takich obciążeń (studium 2008, Tom 2 Kierunki, III część szczegółowa, podstrefa B5 p. 3.1.2).
iv. Studium wskazuje, że do zasad ochrony obszarów cennych przyrodniczo w tej podstrefie zalicza się zakaz regulacji linii brzegowej cieków wodnych (studium 2008, Tom 2 Kierunki, III część szczegółowa, podstrefa B5 p. 3.3.1).
v. Ingerujące w ekosystem przecięcie Strumienia Różanego jest nieuzasadnione, tak technicznie, jak i ruchowo, a jednocześnie podwyższa koszty inwestycji.
2. Uzupełnić projekt budowy ulicy Bożydara o PROJEKT ZADRZEWIEŃ zielenią wysoką zgodnie ze Studium UiKZ Miasta Poznania (studium 2008, Tom 2 Kierunki, III część szczegółowa, podstrefa B5 p. 3.2.5 i 3.2.6).
3. Zredukować projektowaną szerokość jezdni do 2,75 m.
Uzasadnienie: W związku z aktualną sytuacją ruchową w tej części miasta oraz zasadą zapisaną w studium UiKZ Miasta Poznania, że „parametry i trasy ulic zbiorczych nie powinny stanowić alternatywy dla ulic wyższych klas” (studium 2008, Tom 2 Kierunki, II część ogólna, p. 8.7, część 1), należy wykorzystać do zaprojektowania ulicy Bożydara kZ.038.2 normy dla ulic klasy Z przy uspokajaniu ruchu zgodne z rozporządzeniem o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne, by dla uczestników ruchu warunki odróżniały się od warunków istniejących na ulicy Naramowickiej będącej ulicą klasy G.
4. Złamać oś ulicy na wlocie z ul. Naramowickiej, tak by wlot w ul. Naramowicką łączył się z nią pod kątem 90 stopni, podobnie jak zaprojektowano wlot w ul. Dzięgielową.
Uzasadnienie: W związku bezpieczeństwem przekraczających skrzyżowanie pieszych i rowerzystów, przy przewidywanym znaczącym natężeniem ruchu, niezbędne jest zwiększenie kąta skrętu do 90 stopni dla uzyskania efektu spowolnienia przy wykonywaniu
manewru (Wytyczne Projektowania Skrzyżowań Drogowych, p. 5.2.2.7)
Stowarzyszenie My-Poznaniacy |